Pamiatky - prírodné i kultúrne

Počas pobytu v našej dreveničke by ste nemali opomenúť návštevu nasledovných, či už prírodných alebo kultúrnych klenotov regiónu Tatier, Spiša a Zamaguria. Odporúčame navštíviť:

1. Belianska jaskyňa - jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách. Elektrifikovaná už v roku 1896, v posledných rokovh využívaná aj na ozdravovacie speologickoklimatické pobyty. Je v nej výborná akustika, o čom sa môžete presvedčiť v krátkych hudobných ukážkách, napr. v Hudobnej sieni. Viac info na https://www.ssj.sk/sk/jaskyna/2-belianska-jaskyna.

2. Ždiarsky dom - unikátna drevenica postavená podľa vzorov typických ždiarskych dreveníc z rokov 1911 až 1914, približujúca architektúru i spôsob života v Ždiarskej oblasti v minulosti. Viac info na: https://www.https://muzeumzdiar.sk/.

3. Hrad Strážky - renesančný kaštieľ, postavený v druhej polovici 16. storočia. V kaštieli sa nachádza pobočka Slovenskej národnej galérie s expozíciou a taktiež pozostatky v minulosti z jednej najbohatších knižníc v Uhorsku. Viac info na: https://www.pamiatkynaslovensku.sk/kastiel-strazky.

4. Kežmarský hrad - pôvodne gotický hrad z prelomu 14. a 15. stor., vznikol na mieste kláštora sv. Alžbety spomínaného už r. 1251. Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447, z čias, keď tu bola Jiskrova posádka. Popri stálych expozíciách sa tu konajú rôzne podujatia. Viac info na https://www.kezmarok.com/?Kezmarsky_hrad.

5. Spišský hrad - svetové dedičstvo UNESCO. Najrozsiahlejší hrad v Európe s veľmi bohatou históriou a s prvými stopami po neolitických ľuďoch už pred viac ako 7 tis. rokmi. Podrobné info nájdete na: https://www.spisskyhrad.com/.

6. Splavovanie Dunajca - neobyčajný žážitok v lone Pieninského národného parku. Vrelo odporúčame.

7. Kežmarské remeselné trhy - stretnutie nielen remeselníkov, šermiarov, domácich a zahraničných folklórnych skupín, ale i hercov, milovníkov vážnej i modernej hudby, sokoliarov, vzácnych hostí, ale najmä ľudí z blízkeho i vzdialeného okolia. Info na: https://elro.kezmarok.sk/web/.

8. Levoča - svetové dedičstvo UNESCO. Dielo Majstra Pavla, Románsky kostol sv. Mikuláša, Gotický kostol sv. Jakuba, stredoveká knižnica, pozostatky hradieb (Košická brána), levočská Biela Pani - to sú len útržky vzácnych historických spomienok, artefaktov a monumentov. Cca 6 km v Levočskej doline odporúčame navštíviť v letnom období biokúpalisko s možnosťou rybolovu. Detailné info na: https://www.spisskyhrad.com/lokalita/levoca/.